SOLIDARNOST NA DJELU

Autor: Jadranko Milanović, 15. 4. 2020.

Kriza uzrokovana širenjem koronavirusa utječe na sve segmente društva. Danas, nakon više od mjesec dana svojevrsne karantene, mnogima od nas život se potpuno promijenio.

Tko je još prije nekoliko mjeseci mogao zamisliti da će se pojaviti novi virus zbog kojeg će biti odgođena velika sportska natjecanja i Olimpijske igre, što se nije dogodilo od Drugog svjetskog rata. Popularni filmski festival u Cannesu i Eurosong u Rotterdamu su otkazani, a gospodarstvo već zbraja gubitke, usporedive s financijskom krizom iz 2008. godine. Ono što je nekada bilo dopušteno, postalo je nepreporučljivo i zabranjeno…

Učenici ostaju doma, ne idu u školu, organizirana je nastava na daljinu, mnogi od nas rade od kuće, malobrojni još odlaze na posao, ulice su se ispraznile, mnogo je naših sugrađana jednostavno ostalo bez posla. Neki su se prilagodili i preko noći počeli raditi na potpuno drugačiji način, a nekima će trebati vremena da se snađu u novim okolnostima.

Solidarnost, riječ čije značenje bismo najbolje mogli pojasniti izrekom „Jedan za sve, svi za jednoga!“

“Koliko smo spremni dati svoje slobode da bi se pružio otpor munjevitom razvoju virusa kakav smo do sada vidjeli. Ovo je test solidarnosti”, rekao je dr. Miroslav Radman, renomirani znanstvenik i biolog.

Apeliramo na sve vas da mislite na one koje je ova kriza posebno ugrozila, zdravstveno ili ekonomski. Mediji na dnevnoj razini prate solidarnost ljudi koji su se u ovoj krizi posebno istaknuli pomaganjem drugima, čime su se sami dodatno izložili. Solidarnost prema najrizičnijim društvenim skupinama, jer se ne smiju izlagati, prema zaraženima koji se moraju liječiti i paziti da ne zaraze druge te prema onima koji su pod sumnjom da nose virus i moraju u samoizolaciju - svima njima, a ponajviše onima koje će ova kriza ekonomski i egzistencijalno ugroziti, solidarnost društva i svakog pojedinca, baš svakog od nas, jedini je izlaz.

Budimo solidarni!

#ostajemdoma