HUM – NAJMANJI GRAD NA SVIJETU

Autor: Jadranko Milanović, 9. 5. 2016.

Pri povratku iz Rovinja posjetili smo Hum, koji se spominje kao najmanji grad na svijetu.

Ima svega 30 stanovnika i očuvane gradske institucije. Iako se u mnogim internetskim izvorima navodi da je kao najmanji grad na svijetu ušao i u Guinnessovu knjigu rekorda, činjenica je da se Hum u njoj zasad ne spominje, premda mu je titula najmanjeg u više navrata dodjeljivana od različitih institucija.

Hum je danas spomen-grad, jedan od rijetkih sačuvanih primjera urbanog razvoja isključivo unutar gradskih zidina. Unutar očuvanih gradskih bedema dvije su male ulice, župna crkva Marijinog Uznesenja sagrađena 1802. godine, romanička crkva sv. Jeronima iz 12. stoljeća, oslikana freskama pod bizantskim utjecajem, s mnogo glagoljskih natpisa i grafita, Majstora Antuna iz Padove.

U podnožju Roča započinje Aleja glagoljaša koja se sastoji od 10 kamenih obilježja posvećenih glagoljici i glagoljašima. Započinje Stupom Čakavskog sabora, postavljenim 1977. godine, zatim se redaju obilježja uz cestu sve do gradskih vrata Huma. Vrata su metalna, a okolo se nalazi dvanaest medaljona koji prikazuju mjesece.

Prema legendi Hum je nastao kada su divovi gradili gradove u dolini Mirne, područje u središnjoj Istri, koje uključuje prekrasne gradove na brežuljcima kao što su Motovun, Roč i Bale te od preostalog kamenja na kraju izgradili Hum. Unatoč tako malom broju stanovnika u Humu se sve do danas sačuvao običaj "Biranja župana na leto dan", kada svi muškarci iz župe u gradskoj loži (gradska vijećnica) biraju poglavara na način da urezuju svoje glasove u drveni štap.