VIRTUALNI OBILAZAK KAZALIŠTA

Autor: Jadranko Milanović, 10. 5. 2020.

Kazališta još uvijek nisu počela raditi punim kapacitetom, stoga i dalje možete uživati u besplatnom online kazalištu s kauča.

Online kazalištu pridružila se i Gavella, omiljeno zagrebačko kazalište. Pokrenuli su ‘DaleKOVIDnicu’ u sklopu koje će svoje najpopularnije predstave puštati besplatno na YouTubeu. Gavelline besplatne predstave će biti dostupne od ponedjeljka do četvrtka u ponoć bez naknade.

I Hrvatski sabor kulture priskočio je u pomoć. Na njihovom YouTube kanalu moguće je pregledati brojne kazališne i plesne izvedbe kao i snimke dosadašnjih festivala i nacionalnih susreta u njihovoj organizaciji. Tu su još i interpretacije poezije, a bogatom repertoaru moguće je pristupiti besplatno.

U narednom razdoblju program Kazališta i Centra KNAP bit će obustavljen pa će amaterske i profesionalne predstave nastale u produkciji KNAP-a biti moguće gledati na YouTube kanalu. Na KNAP-ovim društvenim mrežama (Facebook, Instagram) bit će postavljene poveznice putem kojih će se moći pristupiti online sadržaju.

Zagrebačko kazalište mladih će publici omogućiti online gledanje predstava po izboru. Na svojem službenom Facebook i Instagram profilu objavljivat će poveznice putem kojih će se moći pristupiti online izdanju predstava.

Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu svakodnevno će prikazivati predstave na You Tube kanalu 24 sata. Prikazivanje je započelo u srijedu, 18. ožujka, u 20 sati s predstavom “Tko pjeva zlo ne misli.”

Online ponuda buja i u kazalištu Mala scena. Tako od srijede, 18. ožujka, svoje najpopularnije predstave prenose uživo na službenoj stranici, a osmislili su i zanimljiv model po kojem online predstave mogu biti i profitabilne.

Od nedjelje, 12. travnja, Satiričko kazalište Kerempuh započinje ciklus online prikazivanja svojih aktualnih hit predstava, pod sloganom „Ostani doma – Kerempuh dolazi k tebi“. Svakoga tjedna gledatelji će imati priliku pogledati po jedan novi kazališni naslov i to na portalu Jutarnjeg lista te na Youtube kanalu Kerempuha.

U trenutku otkazivanja svih javnih okupljanja i kulturnih događanja tijekom pandemije virusa COVID-19, Kazalište Marina Držića će u idućim danima omogućiti pregled uspješnica iz proteklih sezona koje možete gledati iz sigurnosti vlastitog doma!

Slavna Metropolitan Opera među prvima je pokrenula trend streamanja kultnih izvedbi uživo. Tako imamo priliku gledati Carmen, La Boheme i operu La Traviata besplatno kod kuće. Live snimak ostaje dostupan do 20 sati nakon izvedbe. Streamu možete pristupiti preko službene stranice New York Metropolitan opere.

Servis BroadwayHD nije nastao zbog trenutačne situacije s koronavirusom. Međutim, izvrstan je izvor vrhunskih mjuzikla i predstava s Broadwayja. Sadrži brojne kategorije poput broadwayjskih klasika, Shakespeare specijala, obiteljskih mjuzikla, izvedbenih umjetnosti, dokumentaraca i slično. Servis naplaćuje pristup slično kao, recimo, Netflix i HBO.