PRIJATELJSTVO U VRIJEME KORONE

Autor: Jadranko Milanović, 14. 5. 2020.

U ovo vrijeme, socijalna distanca postala je raširen pojam, a od mladih i starih često čujemo kako im najviše nedostaju upravo prijatelji. Prijateljstva su važna.

Od vrtićkih dana pa do starosti, svi imamo potrebu za bliskom i iskrenim odnosima. Pravo prijateljstvo daje nam prostora za osobni rast, emocionalnu potporu i mnogo ugodnih trenutaka.

Brojne su dokazane važnosti prijateljstva u našim životima: prijateljstvo smanjuje stres, podiže samopouzdanje, utječe dobro na naše mentalno i fizičko zdravlje. A i zabavno je! Iako možda sada ne možete vidjeti svoje prijatelje, to ne znači da su prijatelji manje važni… zapravo, u vremenu povećanog stresa možda su nam bitniji nego ikada.

Zato vam donosimo nekoliko savjeta za održavanje prijateljstva u vrijeme pandemije:

1) Odvoji svoje vrijeme za prijatelje. Unatoč tome što su mnogi od vas opterećeni školskim obvezama, možda i zauzeti s pomoći ukućanima ili imate manje prostora za sebe i svoju privatnost, pokušajte svaki dan odvojiti vrijeme za virtualno „druženje“.

2) Iskoristi razne opcije. WhatsApp i poruke sigurno će pomoći, ali nekad je lijepo i vidjeti prijatelja- dostupne su vam brojne aplikacije kao Skype, zoom i sl. gdje se možete „virtualno“ dogovoriti, a osim toga pružaju i mogućnost uključivanja više osoba, tako se možete okupiti kao „soba“ iz doma ili „prijatelji sa treninga“, i imati dinamiku odnosa i druženja sličniju vašim uobičajenim druženjima.

3) Pitaj svoje prijatelje kako su. Dok se neki dobro snalaze u svemu ovome, mnogima je ovo donijelo negativne strane – neslaganja u obitelji, financijske teškoće, teže snalaženje u novim okolnostima. Budite tu za svoje prijatelje, saslušajte ih i pokažite razumijevanje za situacije u kojima su sada.

4) Razgovarajte o onome što vas muči. Iskreno podijelite s prijateljima kako se osjećate i dozvolite da vas podrže.

5) Razgovarajte o eventualnim nesuglasicama. Možda vaš prijatelj ima loš dan ili jednostavno ne razumije kako je vama u nekoj situaciji-ne zaboravite da je u online druženju komunikacija ipak malo teža te da se ponekad treba uložiti dodatan trud (i dodatno razumijevanje).

6) Planirajte zajedničke aktivnosti- možete jedni drugima pomoći oko škole, dogovoriti „zajedničko“ gledanje filma ili serije…

7) Prisjetite se zabavnih trenutaka ili trenutaka koji su vam značili. Možete pogledati stare fotografije, prisjetiti se nekih dragih stvari, i svakako, to podijeliti s prijateljima!

A najvažnije- pokažite onima koji su vam bitni da mislite na njih. Nekad nije nužno reći ljudima da nam nedostaju- podijelite s njima dobru pjesmu, smiješnu fotografiju ili situaciju - važno je znati da smo tu jedni za druge!

A mi vam želimo što skorije susrete  i druženja sa vašim prijateljima!